Sheffield FC Futbol Tarihi

Futbol, tüm zamanların en yaygın spor branşlarından biri olup içerisinde de pek çok tarihi bilgiye yer vermesi ile de bilinmektedir. Hem kulüplerin tarihileri hem o kulüplerde oynayan futbolcuların hikayeleri de geçmiş döneme ışık tutmamızı sağlayan önemli emareler arasında yer almaktadır. Sheffield kulübü de geçmişin ve günümüz dünyasının en epik hikayelerine ev sahipliği yapması ile karşımıza çıkıyor. Sheffield FC futbol tarihi açısından da oldukça fazla veriyi bünyesinde barındırmayı başarmış durumda.

İngiltere’nin yine adını almış olduğu şehrinde kurulan kulübün mazisi de futbol tarihine ilgi duyanlar için oldukça dikkat çekici bir seviyede bulunmaktadır. Çünkü kulübün kurulduğu tarih itibarıyla elde etmiş olduğu önemli sıfatı da bulunuyor.

Dünyanın En Eski Kulübü

Söylemiş olduğumuz gibi geçmişten bugüne kadar hikayesi olan bir futbol kulübüne tanıklık etmek istiyorsanız Sheffield FC tam sizlere göre içerikleri sunuyor. Öyle ki 1857 senesinde kurulmuş olan bu kulüp aynı zamanda dünyanın en eski futbol kulübü olma özelliğine de sahiptir.

Dolayısı ile kulüplerin nasıl bir gelişim gösterdiği ve hangi süreçleri yaşadığı, savaş dönemlerinde nasıl ayakta kaldıkları da futbolun bir parçası olarak lanse edilebilir. 24 Ekim 1957 günü soğuk bir Sheffield günü resmi olarak futbol dünyasında yer almaya başlayan kulübün farklı lakapları da bulunuyor.

The Club (Kulüp), The Ancients(Eskiler) futbol kamuoyu tarafından kulübü refere etmek için tanımlanmış olan takma isimler olarak karşımıza çıkıyor. Sheffield kulübü de göstermiş olduğu devinim ile bu lakapları ne kadar hak ettiğini gösterme konusunda sorun yaşamıyor.

Sheffield FC Hala Var mı?

Elbette jenerasyonların takım tutma ya da destekleme konusunda da belirli olgulara ihtiyaç duyması normaldir. Kimi ailesinin benimsenmiş olduğu takıma yönelirken kimileri de tarihi olan, futbol tarihine adını yazdırmış olan takımları tercih edebiliyor. Sheffield FC’de her ikisine birden uyumlu olan yapısı sayesinde bugünlere kadar gelmeyi başarmış ender camialardan bir tanesidir.

FIFA’nın faaliyet gösteren en eski futbol takımı olarak kabul etmiş olduğu Sheffield kulübü elde etmiş olduğu farklı ödüller ile de bundan sonra yoluna bu tarihi sıfatlar eşliğinde devam edecek gibi gözüküyor.

Yorum yapın