Kadınlar Tenis Dünya Sıralaması

İnsanların hem takım spor hem de bireysel olmasından ötürü yakından takip ettiği branşların başında tenis gelmektedir. Öyle ki tekler ve çiftler olarak ikiye ayrılmış olan bu organizasyon içerisinde yapılmış olan sıralamaların da büyük bir meraka sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kadınlar tenis Dünya sıralaması da bu ilgi çeken konunun önemli sac ayaklarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Hemen hemen her turnuva sonunda da bu sıralamanın değişmiş olduğunu rahat biçimde gözlemleyebiliyoruz. Gerek hesaplama yöntemleri gerekse de oyuncuların turnuvalara katılım düzeyleri bunda belirleyici rol oynayabiliyor. Dünya çapında çok fazla kadın tenisçi olması, turnuvaların her ay düzenlenmesi de insanların bu spor branşından kopmamasına olanak sağlayan unsurların başında geliyor.

Teniste Sıralama Nasıl Belirleniyor?

Elbette hem bilgi sahibi olmak hem de bu spora ilişkin detaylara vakıf olmak adına bu sıralamaların nasıl hesaplanmış olduğunun da bilinmesi elzemdir. Bu sayede oyuncuları daha yakından takip ederek ilerleyen dönemlerde hangi pozisyonda olabileceklerini de tahmin edebiliyorsunuz. Peki, teniste sıralama nasıl belirleniyor?

Bunun için belirlenmiş olan belirli teknikler bulunuyor. Sıralama puanları hesaplanıp ortaya liste çıkarken oyuncunun yıl içinde katılmış olduğu turnuvalardan en iyi performans gösterdiği 18 tanesi baz alınır. Yani aslında fazla sayıda turnuvaya katılmak değil, katılınmış olan turnuvalarda başarılı sonuç elde etmek dünya sıralaması açısından çok daha değerli bir noktada bulunuyor.

Kadınlar Tenis Bir Numarası

Bu aşamada kadınlar tenisinde dünyanın sayılı oyuncularının da elde etmiş olduğu başarılara odaklanmanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Kadınlar tenis bir numarası da 2022 senesi için Iga Swiatek olarak belirlenmiş durumda.

Katılmış olduğu 17 turnuvada 8605 puan toplayarak açık ara liderliği elinde bulunduran Polonyalı raket uzun süre daha bu birinciliği sürdürecek gibi gözüküyor. Hem oynamış olduğu turnuvaların çok daha puanı barındırması hem de başarılı bir dönemden geçmesi de bunun en önemli ispatlarındandır. Kadınlar tenisinde de daha çok turnuvanın düzenlenmiş olması oyuncuların kendini göstermeleri açısından kritik fırsatlar arasında yer alıyor. Yapılmış olan bu organizasyonlar içerisinde birden çok kere şampiyonluğa ulaşan kadın tenisçiler de liderlik yolunda mücadele etmeye devam ediyorlar.

Yorum yapın